Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Co zabrać ze sobą w Dolomity?

Niezależnie od tego, czy wybieracie się w Dolomity latem czy zimą, pogoda potrafi się tam zmienić z godziny na godzinę. W jednej chwili jest bardzo ciepło, świeci słońce i nic nie zapowiada opadów, w drugiej natomiast niespodziewanie przychodzi chłodniejsze powietrze i zaczyna lać deszcz. Dlatego ubranie w góry należy pakować z myślą o każdej ewentualności.

Ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych

O ile t-shirt i krótkie spodenki sprawdzą się w upalne dni w lasach i dolinach, gdy pojedziemy w Dolomity latem, tak w wyższe partie gór trzeba zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Sportowa bielizna termoaktywna zapewni poczucie komfortu, a grubsza polarowa bluza czy kurtka przeciwdeszczowa ochroni nas przed chłodem. Należy pamiętać, że na szczycie może leżeć śnieg, a temperatura zazwyczaj spada poniżej zera. Przydadzą się wtedy: czapka, szalik i rękawiczki. Przed słońcem natomiast ochroni nas czapka z daszkiem, okulary i krem z filtrem.

Nawet jeśli nie mamy w planach wspinaczki na najwyższe masywy, to warto pomyśleć o odpowiednim, nieprzemakalnym obuwiu z antypoślizgowymi podeszwami. Na rynku dostępne są buty trekkingowe z kolcami. Możemy także dokupić same nakładki, które zwiększą przyczepność na śliskich i oblodzonych powierzchniach. Większość nawet tych najłatwiejszych tras, pokrywają drobne kamienie, które zwiększają ryzyko poślizgnięcia. Łatwo wtedy o upadek i kontuzję, zwłaszcza jeśli chodzi o strome podejścia i zejścia.

Niezbędne akcesoria

Nieważne czy są to inne góry czy Dolomity, pogoda dopisuje czy też nie. W każdą dłuższa trasę musimy zabrać plecak. Ważne, żeby był pojemny, a jednocześnie lekki i wytrzymały. Jeśli nie jest wodoodporny, warto wyposażyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni nasz dobytek przed deszczem. Podczas wędrówki przydadzą się także kijki trekkingowe, które w dużym stopniu odciążą nasze stawy kolanowe. Jeśli chodzi o wspinaczkę, niezbędne będą raki, uprząż z zestawem asekuracyjnym, czekan czy kask. Pamiętajmy o mapie i telefonie, które przydadzą nam się, jeśli zabłądzimy. Warto zabrać ze sobą apteczkę, ponieważ o kontuzje i wypadki w górach nie trudno.

Leave A Comment

Your email address will not be published.