Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Co warto wiedzieć o Dolomitach?

Dolomity to jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie, znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch, w prowincjach Trentino, Bolzano i Belluno. Wyróżnia je charakterystyczna budowa – porozrzucane między dolinami wysokie skalne baszty, ostre i strome granie oraz turnie.

 

Dolomity-szczyty dla każdego

Turystów w te rejony przyciągają nie tylko piękne górskie stoki i skalne ściany, ale także zielone, ukwiecone łąki i lazurowe jeziorka. Niesamowite widoki, ubezpieczone szlaki turystyczne zwane „via ferrata” i wymagające tereny są gratką dla wspinaczy, narciarzy i osób zainteresowanych kolarstwem górskim.

 

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów pasm górskich na świecie są właśnie Dolomity. Szczyty tych gór nie należą do największych na globie, lecz mimo to każdego roku odwiedza ich rejony miliony ludzi z przeróżnych krajów. W Dolomitach znajduje się ponad 20 szczytów i masywów o wysokości ponad 3000 m.n.p.m. Do najwyższych należą: Punta Penia w masywie Marmolada (3344 m n.p.m.), Antelao (3263 m n.p.m.), Tofana di Mezzo (3241 m n.p.m.) czy Punta Sorapiss (3229 m n.p.m.).

Malownicza rzeźba terenu, zjawiskowo otaczająca fauna,  wyjątkowe krajobrazy to właśnie Dolomity. UNESCO jako organizacja wyspecjalizowana ONZ, ze względu na piękno, w 2009 roku wpisała Dolomity na listę obiektów dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości.

 

W kolejnych wpisach dowiecie się, od czego zacząć swoją wędrówkę, jak ją dobrze zaplanować, co ze sobą zabrać i gdzie tak naprawdę się udać. Przeczytacie, jakie szlaki wybrać i jak przygotować się do dłuższej wspinaczki.

 

Leave A Comment

Your email address will not be published.