Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Tre Cime di Lavaredo – trzy samotne szczyty

W samym sercu włoskich Alp znajduje się masyw złożony z trzech monumentalnych wierzchołków: Cima Piccola (2857 m n.p.m.), Cima Ovest (2973 m n.p.m.) i Cima Grande (3003 m n.p.m.). Stoją one samotnie, pośród księżycowego, surowego krajobrazu. W obrębie Tre Crime nie ma żadnej roślinności, a mimo to każdy turysta chce tam dotrzeć. Na szczyty nie prowadzi żadna via ferrata czy szlak. Jedynym sposobem dostania się na któryś z wierzchołków jest trudna wspinaczka.

Rejon trzech szczytów tworzą strzeliste masywy, 500-metrowe, pionowe ściany skalne i ogromny okap w dolnej części Cima Ovest, który jest jednocześnie największym przewieszeniem w Alpach.

Na górę prowadzą wspinaczkowe drogi wejściowe, wytyczone przez pierwszych zdobywców Emilio Comici, Angelo Dimai i Giuseppe Dimai. Są one jednocześnie drogami zejściowymi, co przy większym tłumie znacznie utrudnia wspinanie. Aby uniknąć tłoku, wędrówkę należy rozpocząć bardzo wcześnie rano.

Wspinaczka na trzy szczyty

Na Tre Cime di Laveredo prowadzą łatwiejsze i trudniejsze drogi. Cima Grande to 650 metrów wspinaczki. Przejście całej trasy zajmuje ponad trzy godziny. Na szczycie można zrobić pamiątkowe zdjęcie z krzyżem i wpisać się do książki. Długość drogi na Cima Piccola wynosi 400 metrów. Mimo, że jest to mała góra, znacznie zwiększa się stopień trudności wspinaczki. Niebezpieczne mogą okazać się spadające kamienie, na które trzeba bardzo uważać. Na Cima Ovest prowadzi 600-metrowa droga o podobnym stopniu trudności i porównywalnym czasie wspinania. Najtrudniejszy fragment tuż pod szczytem, został zaporęczowany krótkim kawałkiem liny.

Trekking wokół Tre Cime

Wycieczkę wokół trzech szczytów najlepiej zacząć od Auronzo, do którego można szybko dotrzeć z Misuriny samochodem. Znajduje się tam parking i schronisko, z którego prowadzi szutrowy szlak. Na trasie mieści się kapliczka Cappella Degli Alpini, z grobami górskich żołnierzy. Stamtąd też rozpościera się wspaniały widok na Tre Cime di Lavaredo. Droga lekko schodzi w dół i dociera do przełęczy Forcella Lavaredo i kolejnego schroniska Rifugio Lavaredo (Dreizinnenhütte). Z tyłu znajduje się wysoka wieża Torre di Toblin, z bunkrami i tunelami, a w pobliżu ciągnie się via ferrata.

Kierując się dalej w dół można dotrzeć do skrzyżowania kilku szlaków, a stamtąd niewielkim podejściem do szałasu Langalm, będącego jednocześnie bufetem. W pobliżu znajdują się małe jeziorka, łąka z kamiennymi kopcami i przełęcz Forcella Col de Mezo. Cały trekking wokół trzech samotnych szczytów zajmuje około 5 godzin. Trasa nie jest trudna a widoki zapierają dech w piersiach.

Leave A Comment

Your email address will not be published.