Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Tajemnica Lago di Misurina

W gminie Auronzo di Cadore znajduje się znana miejscowość turystyczna Misurina. Położona jest na wysokości 1754 m n.p.m, nad jeziorem o tej samej nazwie. Jeśli chodzi o Lago di Misurina, jego średnica wynosi ok. 2,6 km, a głębokość 5 m. Jest to największe naturalne jezioro na tym obszarze, a jednocześnie najmniejsze w całych włoskich Dolomitach. Wokół niego wznoszą się górskie szczyty: Marmarole, Dolomiti di Sesto, Cadini di Misurina, Sorapiss i Cristallo.

Od listopada do maja jezioro bywa pokryte lodem i służy jako wielkie lodowisko. Okolice Lago di Misurina słyną z czystego powietrza. Na południowym brzegu znajduje się jedyny we Włoszech ośrodek leczenia klimatycznego astmy u dzieci. Piękna okolica i niepowtarzalny klimat w pobliżach gminy Auronzo di Cadore sprawiają, że przybywa tu miejsc noclegowych, apartamentów i pensjonatów, których jest w tym rejonie kilka. Nad samym brzegiem jeziora wznosi się potężny Grand Hotele Misurina. Można tu także znaleźć bary i kioski z pamiątkami.

Miejsce owiane legendą

Jezioro Misurina ma swoją tajemnicę, która wiąże się z historią potężnego króla Sorapissa. Stary władca był wdowcem i panował na ziemiach między Tofare, Marmarole i Tre Cime di Lavaredo. Mieszkał ze swoją piękną, lecz bardzo kapryśną córką o imieniu Misurina. Bardzo ją kochał i mimo że była wobec niego nieposłuszna, zrobiłby dla niej wszystko.

Kiedy córka Sorapissa miała dziesięć lat, dowiedziała się, że na jednej z gór żyje wróżka, która posiada magiczne zwierciadło. Można było przeczytać w nim myśli każdego, kto tylko się w nim przejrzał. Misurina zapragnęła mieć to lustro i tak długo prosiła o nie ojca, że ten ustąpił. Udał się więc do wróżki i zaoferował, że zapłaci każdą cenę, by tylko uszczęśliwić swoje dziecko. Warunek, jaki musiał spełnić król, przerósł jednak jego największe obawy. Wróżka zgodziła się oddać zwierciadło, jeśli ten pozwoli zamienić się w górę, która da cień jej ogrodowi, by kwiaty nie więdły od zbyt mocnego słońca.

Misurina otrzymała zaczarowane lustro, ku rozpaczy ojca, którzy zaczął się powiększać. Powoli stawał się górą, jego długa siwa broda zamieniała się w las, a zmarszczki na jego twarzy w jary i wąwozy. Podczas ostatniego etapu jego transformacji, córka weszła na sam szczyt góry. Spojrzała z przerażeniem w dół, zrobiło się jej słabo i po chwili spadła w przepaść. Król Sorapiss widząc śmierć własnej córki zapłakał, a jego łzy spływając w dół w postaci potoków i strumyków, utworzyły na dnie doliny przepiękne jezioro Misurina. To właśnie od imienia córki króla wzięła się jego nazwa.

Leave A Comment

Your email address will not be published.