Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Parco Naturale Adamello-Brenta

Park Przyrodniczy Adamello-Brenta to największy obszar chroniony w Trentino, położony w jego zachodniej części. Jego powierzchnia to 620,5 km kw. Obejmuje pasma górskie Adamello i Brenta, przedzielone doliną Val Rendena. Znajduje się tutaj aż 48 jezior i jeden z największych lodowców w Europie. Turyści mają wiele możliwości do aktywnego odpoczynku i największa ilość decyduje się na popularny trekking. Dolomity słyną ze świetnych szlaków trekkingowych oraz tras rowerowych do uprawiania kolarstwa górskiego, a szczególnie właśnie ten region dzięki specjalnie wyodrębnionemu obszarowi Adamello Bike Arena. Ambitni wspinacze mają okazję zdobyć najwyższy szczyt Trydentu – Cima Presanella (3558 m n.p.m.).

Flora i fauna w Parku Krajobrazowym

Obszar Parco Naturale Adamello-Brenta porośnięty jest głównie lasami iglastymi, które zajmują aż 1/3 jego powierzchni. Możemy spotkać tu jodły, modrzewie czy buki. Park tworzy w sumie 1500 gatunków roślin. Są tutaj łąki porośnięte kwiatami, pastwiska, torfowiska, strumienie, skalista roślinność czy niedostępne urwiska ukazujące piękne widoki na Dolomity. Trekking przez teren parku przynosi niezapomniane chwile pełne zachwytu nad górską naturą i magiczny moment oderwania od codziennej cywilizacji. Jeśli chodzi o zwierzęta, w tych rejonach spotkać możemy: sarny, jelenie, kozice, wilki, lisy, rysie, zające, gronostaje, świstaki, borsuki, kuny, orły, sowy, pustułki i wiele innych mniejszych lub większych zwierząt. Park Przyrodniczy jest również jedynym obszarem zamieszkiwanym przez niedźwiedzia brunatnego, który zresztą widnieje w jego herbie.

Trekking, kolarstwo, narty i spacery

W wędrówkę po obszarze Adamello-Brenta można udać się zarówno samotnie, jak i z przewodnikiem, który pomoże nam poznać naturalne i kulturalne dziedzictwo tego chronionego obszaru. Znajduje się tutaj aż 700 km szlaków trekkingowych i 500 km zadbanych tras rowerowych na terenie Adamello Bike Arena. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku, by spotkać rzadkie gatunki zwierząt i dziką, górską roślinność.

Leave A Comment

Your email address will not be published.