Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Niezwykłe Lago di Resia

W regionie Alta Val Venosta, w lipcu 1950 roku powstał sztuczny zbiornik, który miał za zadanie spiętrzać wodę dla elektrowni produkującej energię dla regionu. W tym celu poświęcono dwie średniowieczne miejscowości – Resia i Curon. Zanim jednak zalano 523 hektary powierzchni, rozebrano większość zabudowań i przeniesiono je na wyżynę.

Do dnia dzisiejszego znad tafli jeziora widoczny jest szczyt XIV-wiecznego kościoła św. Katarzyny. To jedyne, ale jakże malownicze świadectwo istnienia miasta. Zimą, gdy jezioro Reschen zamarza, można po nim przejść i dotknąć wieży. Legenda mówi, że w mroźne noce słychać tu bicie dzwonów, które zostały usunięte tydzień przed utworzeniem zbiornika.

Jezioro Reschen zimą

Lago di Resia zimą wykorzystywane jest do uprawiania sportów. Bezpieczeństwo podczas jazdy np. na łyżwach zapewnia specjalnie przygotowana, 40-centymetrowa warstwa lodu. Jezioro podzielone jest na trzy tory o różnej długości. Można tu ćwiczyć biegi na łyżwach w pojedynkę, a także wypożyczyć sprzęt i jeździć z całą rodziną. W pobliżu znajduje się też kilka wyciągów narciarskich. Przyjeżdżający w te okolice turyści muszą liczyć się z bardzo niską temperaturą, ponieważ w dolinie wieje dość zimny wiatr.

Kiedy słońce stopi lodową taflę…

Latem jezioro Reschen przybiera szmaragdową barwę. Możemy podziwiać przepiękne widoki, spacerować, uprawiać nordic walking czy jeździć na rowerze. Miłośnicy wędkarstwa także znajdą tu coś dla siebie, zwłaszcza że wody Lago di Resia obfitują w wiele gatunków ryb – pstrągi alpejskie, okonie, szczupaki itp. Niezależnie od tego czy będziemy we Włoszech latem, czy też zimą, warto odwiedzić region Alta Val Venosta i zobaczyć zatopioną w jeziorze dzwonnicę kościoła oraz posłuchać magicznych historii mieszkańców.

Leave A Comment

Your email address will not be published.