Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Marmolada – wyjątkowy masyw we włoskich Alpach

Na granicy Wenecji Euganejskiej i Trydentu-Górnej Adygi wznosi się najwyższy szczyt pasma gorskiego Alp Wschodnich znanego nam jako Dolomity. Marmolada (3343 m n.p.m.), a dokładniej marmoleda w języku ladyńskim oznacza „błyszcząca”. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi, związanemu z lodowcem, który pokrywa jej północną część. Główny wierzchołek masywu Punta di Penia znajduje się mniej więcej w jego środku. Południowa jego część tworzy pionową, osiemset-metrową ścianę – raj dla osób kochających wspinaczkę. Północna strona masywu to strome, pokryte lodowcem Ghiacciaio della Marmolada zbocze.

Królowa Dolomitów” modny włoski kurort

Na trasach zjazdowych Marmolady o średnio zaawansowanym poziomie trudności szaleć można przez cały rok. Najdłuższa z nich ma 12 km długości. Znajdują się tu dwie kolejki krzesełkowe, trzy gondolowe i dwa wyciągi orczykowe. Atrakcyjność narciarskiego kurortu podnosi bliskość terenów Arabby i Salla Rondy. Marmolada oferuje także jazdę poza trasami i heliskiing, czyli lot helikopterem i zjazd na nartach najdłuższą trasą. Spragnieni wrażeń sportowcy mogą skorzystać ze skuterów śnieżnych czy wspinaczki lodowej. Ghiacciaio della Marmolada ze względu na swoją stromość i liczne skały jest niedostępna dla narciarzy. Mniej odważnym do gustu przypadnie szkółka snowboardowa, narciarska i lodowisko.

Inne atrakcje Marmolady

Turyści, którzy chcieliby odpocząć po szaleństwach na stoku, mogą zrelaksować się w wielu dostępnych strefach SPA. Mają do dyspozycji baseny, sauny czy centra fitnessu. Region Marmolady to także pyszne tradycyjne jedzenie w góralskich chatach i gospodach. Jeśli ktoś liczy na bogate nocne życie, może być trochę zawiedziony, gdyż nie ma tu zbyt wielu dyskotek i pubów. Wieczory urozmaicić mogą przejażdżki saniami czy zjazdy z zapalonymi pochodniami.

Lodowiec Marmolada

Jak w każdym kraju i we Włoszech znajdzie się wiele legend dotyczących konkretnych regionów. Jedna z nich dotyczy właśnie góry Marmolada. Dolomity składają się z wielu lodowców, lecz żaden inny nie posiada historii swego powstania jak Marmolada. Według legendy,  na samym początku na masywie nie było w ogóle śniegu. Znajdowały się tam tylko zielone łąki i pastwiska. Któregoś lata, w święto Wniebowzięcia Maryi Panny wszystko się zmieniło. Rolnicy zbierający siano, zamiast pójść do kościoła zdecydowali, że będą dalej pracować. W pewnym momencie zaczął prószyć śnieg i padał tak długo, aż zakrył cały północny obszar masywu. Część Marmolady w ten sposób zamieniła się w lodowiec i tak jest po dziś dzień.

Leave A Comment

Your email address will not be published.