Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

La Grande Strada delle Dolomiti

Wysoko położona górska droga zbudowana została w 1909 roku. Mieści się na granicy prowincji Trydent i Belluno, na wysokości 2239 m n.p.m. Liczy 110 km, jest dość kręta i stroma. Prowadzi z Cortiny d’Ampezzo do Bolzano. Na tej trasie znajdują się trzy największe przełęcze w Dolomitach: Passo Pordoi, Passo Falzarego i Passo Rolle.

Passo Pordoi

Położona jest na wysokości 2239 m n.p.m., a jej długość wynosi 13 km. Łączy miejscowość Canazei z Arabbą. Oddziela od siebie dwa masywy – Marmoladę i Sella. Jeśli chodzi o tą ostatnią grupę górską, na jej najwyższy szczyt Piz Boè można dostać się z Sass Pordoi, na którą prowadzi kolejka linowa. Passo Pordoi jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów przełęczy oraz celem dla miłośników kolarstwa. Wielokrotnie znajdowała się na trasie słynnego wyścigu dla profesjonalistów – Giro d’Italia, podczas którego niejeden zawodnik opadał z sił pokonując strome Dolomity rowerem oraz maratonu Maratona dles Dolomites. W jej pobliżu postawiono pomnik legendarnego włoskiego kolarza Fausto Coppiego (dwukrotny zwycięzca Tour de France i kilkukrotny Giro d’Italia). Ze względu na ogromną ilość stoków i tras stanowi także gratkę dla narciarzy.

Passo Falzarego

Wznosi się na wysokości 2105 m n.p.m. i łączy się z Andrázem i Cortiną d’Ampezzo. Jej nazwa w języku ladyńskim oznacza fałszywego króla i odnosi się do władcy Fanes, który podobno odwrócił się od swych ludzi i ich zdradził. Tereny przełęczy znane są z okresu I wojny światowej, ponieważ w pobliżu przebiegała linia frontu. Włosi toczyli walkę z Austriakami o górę Lagazoui, na zboczach której sieć tuneli i umocnień tworzy obecnie muzeum. Na szczyt z przełęczy można wjechać kolejką gondolową lub dostać się jednym z tuneli. Passo Falzarego jest popularnym celem miłośników kolarstwa, którzy rokrocznie objeżdżają Dolomity na rowerach i podobnie jak Passo Pordoi znalazła się na trasie wyścigu Giro d’Italia i Maratona dles Dolomites.

Passo Rolle

Przełęcz ta łączy gminy Predazzo, San Martino di Castrozza i Fiera di Primiero. Znajduje się na zachodzie masywu Pale di San Marino, na wysokości 1984 m n.p.m. Stanowi idealną bazę wypadową dla niezapomnianych alpejskich wycieczek. Na turystów czeka mnóstwo tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, stoki, snowparki, szlaki itp. Ci, którzy chcą odpocząć po wyczerpującej wędrówce lub szaleństwie na nartach, mogą zjeść ciepły regionalny posiłek w jednej z góralskich karczm, zajrzeć do pubu czy winiarni. Natomiast latem Passo Rolle ukazuje piękno górskiej natury co każdego roku przyciąga mnóstwo turystów z całego świata chcących zwiedzić Dolomity na rowerach.

Leave A Comment

Your email address will not be published.