Dolomity- wakacje w górach, we Włoszech- blog o górach

Cinque Torri – niezwykłe miejsce z muzeum wojennym

Skalną grupę w okolicach Cortiny d’ Ampezzo, w masywie Monte Averau tworzy Pięć Wież: Torre Grande, Seconda Torre, Terza Torre, Quarta Torre i Quinta Torre. Podobnie jak Tre Cime stanowią one symbol wschodnich Dolomitów. Skalne turnie wyrastają wprost z zielonych, porośniętych trawą łąk, które stanowią idealne miejsce dla świstaków i innych małych zwierząt. Teren jest urozmaicony, pełny krótszych i dłuższych tras o różnym stopniu trudności. Mimo dużej popularności rejon nie jest zatłoczony.

Droga do Pięciu Wież

Na Cinque Torri najlepiej dojechać z Cortiny. Masyw położony jest między drogami na Passo Falzarego i Passo Giau. Na górę można wjechać kolejką linowa, lecz z uwagi na piękne widoki i niesamowicie czyste powietrze turyści częściej decydują się na nogach poznawać Dolomity. Szlaki są dwa i oba dostarczają pełne garści alpejskiego krajobrazu. Jeśli nastawiamy się na marsz, warto wybrać okrężną drogę prowadzącą w lewo spod parkingu.

W grupie skalnej Pięciu Wież, przy górnej stacji kolejki krzesełkowej mieści się muzeum wojenne, upamiętniające walki z okresu I wojny światowej. Turyści mogą skorzystać z trzech szlaków: Szlak Barbet, Szlak Pięciu Wież i Szlak Jeziora. Znajdują się tu ścieżki militarne, wiodące do zrekonstruowanych okopów, umocnień czy kwatery dowództwa Brygady Reggio. Można tu także zobaczyć stanowiska armatnie przygotowane do ostrzału przeciwnika, wystawy eksponujące broń i przedmioty codziennego użytku, wraz z postaciami żołnierzy. W pobliżu dolnej stacji krzesełkowej znajduje się niewielkie jeziorko Bai de Dones.

Na wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień, ponieważ jest to miejsce wyjątkowe i warte wielogodzinnej wędrówki.

Leave A Comment

Your email address will not be published.